Co kryje się pod hasłem KSM?

Grupa młodych, wartościowych ludzi, dużo energii i zapału. Radość, wzajemny szacunek i co najważniejsze – Bóg. Bóg, który jest pośród nich, wskazuje im właściwą drogę i wspiera w działaniach. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoją młodość i szukasz dla siebie miejsca, może KSM jest właśnie dla Ciebie? Zachęcam do przeczytania niniejszego artykułu, który przedstawia pokrótce, co to jest KSM i w jaki sposób działa.

KSM, czyli Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Niełatwo jest zebrać w jednej definicji. Owszem, można napisać, że jest to ogólnopolskie stowarzyszenie skupiające młodzież katolicką. Można również dodać, że mamy własny statut, hymn i godło. Przyświeca nam natomiast następujące hasło: „Przez cnotę, naukę i pracę, służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów? Gotów!”. To wszystko jest oczywiście prawdą. Być może jednak brzmi trochę poważnie i górnolotnie. Nie do końca oddaje to, co dzieję się u nas na co dzień. Zacznijmy od początku…

Kto?

KSM tworzą młodzi ludzie do 30-go roku życia. Członkiem stowarzyszenia zostaje się w wieku 16 lat, wcześniej można być kandydatem bądź sympatykiem stowarzyszenia, normalnie w nim działając. Nad działalnością młodzieży czuwa ksiądz, zwany księdzem Asystentem.

Gdzie?

KSM działa na terenie całej Polski. W poszczególnych parafiach znajdują się Oddziały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z własnym kierownictwem i księdzem Asystentem. Na szczeblu diecezjalnym organizowane są ciekawe wydarzenia jak rekolekcje, zawody sportowe, czy różnorakie wyjazdy, na których spotykają się wszystkie oddziały z całej diecezji. Mamy wtedy okazję lepiej się poznać, zaprzyjaźnić oraz wymienić doświadczeniami i pomysłami. Poza oddziałami, istnieją również koła KSM, które zakłada się przy różnego rodzaju instytucjach np. w szkołach, seminariach.

Jak?

Spotykamy się na regularnych spotkaniach, gdzie wspólnie się modlimy, omawiamy sprawy bieżące i poruszamy interesujące nas tematy. Nasze działania realizujemy w różny sposób – w zależności od talentów, zainteresowań, funduszy i innych czynników. Podstawową formą działalności jest szeroko rozumiana pomoc przy parafii. Począwszy od przygotowywania nabożeństw czy aktywnego uczestnictwa w Eucharystii, przez przeprowadzanie zbiórek, aż do wykonywania prac porządkowych. Potrzeba dodatkowych rąk do pracy? Jest KSM, zawsze chętny do pomocy i pełen entuzjazmu! Wśród pomysłów realizowanych w praktyce, wymienić można między innymi organizację festynu, zawodów, kolędowania czy też przedstawienia teatralnego. Zachęcamy również do patriotyzmu poprzez wywieszenie flagi oraz uczestnictwo w Mszy Świętej w dniu święta narodowego. To zaledwie przykłady możliwości, jakie daje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Wszystko zależy od chęci i kreatywności samych jego członków.

Podsumowując, kim w zasadzie jest KSM-owicz? Normalnym młodym człowiekiem, który wierzy w Boga i stara się wyciągnąć z życia coś więcej, niż oferuje to współczesny świat. Żyje zgodnie z wiarą i stara się być przykładem dla innych, ale oczywiście nie jest ideałem, choć powinien do niego nieustannie dążyć. Ktoś mądry powiedział kiedyś, że KSM, to jest sposób na życie. Tak rzeczywiście jest. Trzeba jeszcze dodać, że to nie tylko sposób na życie. To sposób na szczęśliwe życie.

Marcela, Oddział Studzienice