Dołącz do nas!

Cztery proste kroki do założenia nowego oddziału KSM:

  • Zbierz osoby chętne do założenia oddziału/koła KSM.
  • Poproś o zgodę księdza proboszcza/dyrektora szkoły/rektora uczelni.
  • Wyznacz datę pierwszego spotkania, na którym wybierzecie kierownictwo oddziału i ustalicie plan działań na najbliższe miesiące.
  • Poinformuj Zarząd Diecezjalny o założeniu oddziału/koła KSM (możesz zrobić to wcześniej, przyjedziemy i pomożemy założyć oddział).

KSM. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Jak założyć coś, co fizycznie już istnieje? Czy to w ogóle możliwe? Oczywiście! Nie chodzi jednak o samo stowarzyszenie, a jego część. Reszta tak naprawdę przyjdzie sama, wraz z nabywaniem doświadczenia i poszerzaniem wiedzy na temat KSM-u, którą można zdobyć na wszelaki sposób: Internet, znajomi KSM-owicze itd.

Co jest najważniejsze, by założyć KSM w parafii bądź koło działające przy szkole czy uczelni? Najważniejszy jest człowiek. Taki jak ja i ty. Każdy, kto posiada takie chęci jak:

  • „ja pragnę” – coś zmienić w sobie, coś zrobić dla innych;
  • „ja wierzę” – „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – gotów? Gotów!”;
  • „ja działam” – modlitwa + praca = satysfakcja.

Kiedy znajdziemy już przynajmniej kilka osób zainteresowanych Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, rozmawiamy z księdzem proboszczem parafii, na terenie której chcemy utworzyć oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zadaniem księdza proboszcza jest wyznaczenie księdza asystenta, czyli opiekuna (może nim zostać sam proboszcz, może też wyznaczyć księdza wikariusza), który będzie czuwał nad całokształtem działalności statutowej oddziału. Następnie wyznaczamy termin pierwszego spotkania, na którym poznajemy Statut KSM, wybieramy kierownictwo, wyznaczamy stały termin i miejsca spotkań, tworzymy program formacyjny i plan działań na najbliższe miesiące, informujemy Zarząd Diecezjalny o założeniu oddziału/koła KSM.

To nic trudnego, a daje mnóstwo wartości, satysfakcji i znajomości! Zapraszamy do tworzenia nowych oddziałów i kół KSM!

Łukasz Sarnowski