Małżeństwo to kwestia dojrzałości, nie peselu

240 młodych osób wzięło udział w VI Debacie Walentynkowej, podczas której zastanawiały się nad tym, czy czekać ze ślubem do trzydziestki. Głównymi prelegentami byli Gabrysia i Jakub Cupiałowie oraz Monika i Marcin Gomułkowie.

Bóg daje nam możliwość, żeby kochać. Ty decydujesz, czy chcesz – powiedział zebranym Marcin. Małżeństwo jest wielką przygodą. Bóg mówi: „Z nim będzie ci łatwiej”, stawiając drugiego obok.

Jakub podkreślił, że ważnym jest, by mieć fundamenty. Dla niego i jego żony Gabrysi jest nim wiara. Ona pomaga ukochać wady i niedoskonałości, których nie pozna się przed ślubem. Ważne też, by zawsze być ciekawym żony/męża. Nigdy nie da się jej/jego poznać w pełni – dodali.

Na pytanie, które było tematem spotkania, uczestnicy jednogłośnie odpowiedzieli, że decyzja o ślubie wynika z dojrzałości człowieka. Zgodnie też wymieniali wartości, jakie dało im zawarcie małżeństwa w młodym wieku. Sakrament jako Boże błogosławieństwo wiele nam dało i daje. W małżeństwie nauczyliśmy się tworzenia przestrzeni dla siebie – podkreślił Kuba. Ważne, by w małżeństwie realizować swoje pasje, siebie – dodała jego żona, Gabrysia, która na co dzień zajmuje się m.in. komponowaniem piosenek i prowadzeniem warsztatów gospel.

Monika Gomułka zwróciła uwagę na kwestię wiary w siebie: Zacytuję Jana Pawła II – „Żeby siebie dać, trzeba siebie posiadać”. Ja siebie nie posiadałam, ale małżeństwo pokazało mi, że dwa minusy dają plus. Zrodziło się z nas dobro. Jej mąż, Marcin, dodał: Małżeństwo to ciągła praca, nawracanie się, proszenie Boga, bym mógł z miłością patrzeć na moją żonę.

Dla mnie to szczęście: czuć się kochanym i samemu tę miłość dawać – podsumował Kuba.

Debatę poprowadzili Agnieszka Skrzypczyk, redaktor Radia eM, i Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Ekonomicznego. Spotkanie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej. Partnerami byli KZA Gaudeamus i Panomedia.

Galeria zdjęć

Relacja z Debaty