Nowy Asystent KSM – ks. Michał Anderko

Z radością informujemy, że dekretem ks. abp. Wiktora Skworca z dnia 16.09.2018 nowym Asystentem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Katowickiej został ks. Michał Anderko.

Księdzu Michałowi życzmy światła Ducha Świętego, by przez cnotę, naukę i pracę służył Bogu i ludziom. Niech nasi patronowie – św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna prowadzą Księdza każdego dnia.

Ks. Michał urodził się 3 stycznia 1972 w Siemianowicach Śląskich. Jest synem Emila (technik górnik) i Cecylii (nauczycielka). Ukończył Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Technicznych w Katowicach-Dąbrówce Małej (1992). Po maturze przez rok uczęszczał do Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. W latach 1993-1995 był studentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W latach 1995-2001 odbył studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk abpa Damiana Zimonia 12 maja 2001.

Posługiwał duszpastersko jako wikariusz w parafiach św. Jadwigi Śląskiej, Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, Chrystusa Króla w Katowicach. W latach 2002-2005 pełnił funkcję duszpasterza akademickiego, organizując nowy ośrodek duszpasterstwa akademickiego w budynku parafialnym parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. W latach 2002-2004 odbył studia podyplomowe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kończąc je otrzymaniem stopnia licencjata teologii.

Związany z Radiem Katowice oraz Radiem eM. Był także kapelanem sióstr boromeuszek w Domu Generalnym w Wiedniu, odbywając równocześnie kurs języka niemieckiego. Od 2016 r. wikary w parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach.

Od 16 września 2018 r. pełni posługę Asystenta Diecezjalnego KSM w archidiecezji katowickiej.

Nominacja