Młodzi dla Środowiska – obóz formacyjno-edukacyjny

Jak wygląda kornik drukarz, ile lat ma puszcza, dlaczego warto segregować śmieci – to pytania, na które szukali odpowiedzi uczestnicy edukacyjnego obozu Młodzi dla Środowiska.

Od niedzieli 4.02 czterdziestoosobowa grupa młodzieży z archidiecezji katowickiej spędzała ferie na Podlasiu. „Mieszkamy w Drohiczynie, w ośrodku prowadzonym przez KSM. Tutaj bierzemy udział w warsztatach. Rola lidera grupy, sposoby dobrej komunikacji, planowanie strategii, to m.in. z takimi zagadnieniami zapoznają nas trenerzy. Wszystko w ramach warsztatów edukacji ekologicznej” – mówi Łukasz Fenisz, uczestnik i organizator wyjazdu. Poza warsztatami uczestnicy zwiedzają Podlasie. „Cały dzień spędziliśmy w Puszczy Białowieskiej. Oprowadzał nas po niej leśnik. Jego opowieści były naprawdę ciekawe! Pierwszy raz dowiedziałam się, że trzeba bronić mrowiska przed dzikami”, mówi Julia.

„Podobało mi się robienie mydła. Mogliśmy zrobić swoje. Ja zrobiłem z płatkami róży i olejkiem, będę miał na walentynkowy prezent dla dziewczyny” – dodaje Mateusz. „Oprócz tego, braliśmy udział w warsztatach robienia herbaty z ziół i owoców”.

„Myślę, że Drohiczyn jest idealnym miejscem na tego typu wyjazdy. My, pochodzący z dużej aglomeracji, nie dość, że słuchamy o środowisku, to jeszcze możemy wszystko to zaobserwować tutaj, biorąc udział w warsztatach terenowych, grze miejskiej, odkrywając dobrodziejstwa przyrody. Fajnym aspektem tego wyjazdu jest również to, że młodzi ludzie w ciągu tygodnia mają okazję wziąć udział w wyjeździe, który wkracza na trzy sfery: duchową – forma rekolekcji, edukacyjną – warsztaty o środowisku, formacyjną – kształtującą przyszłych liderów” – mówi Marta, kierownik obozu.

Ksiądz Bartłomiej Cieślak, Asystent Diecezjalny KSM Archidiecezji Katowickiej, który sprawuje opiekę duchową na wyjeździe, dodaje: „Czas w Drohiczynie to czas spotkania młodzieży z Jezusem. Wszystkie wycieczki, zabawy, szkolenia, wyzwania edukacyjne są niesamowicie piękne i rozwijające. Najważniejszym jednak czasem jest ten, kiedy wspólnota młodych na liturgii, modlitwie i w Słowie spotyka żywego Boga. Nie ma nic piękniejszego dla księdza, gdy widzi radość młodych po spotkaniu z Panem”.

Młodzi dla Środowiska to ogólnopolski program aktywnej edukacji ekologicznej. Dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizatorem projektu jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej.

Galeria zdjęć